Бухгалтерські книги середньовіччя (облікові книги та записи знаменитого італійського банку медічі та інших торгово-банківських компаній)

Автор(и)

  • Й. Я. Даньків
  • М. Я. Остап’юк

Ключові слова:

подвійний запис, баланс, книга обліку, трактат, середньовічний облік, розрахунки.

Анотація

У статті розкривається генезис подвійної бухгалтерії на теренах Італії на основі застосування книг Франческо ді Марко Датіні, знаменитого італійського дому Медічі (1395 р.). Ранні трактати не дають належної характеристики істинної практики середньовічного обліку, усі провідні торгово-банківські центри дотримувались правила закриття книг і складання балансу. Встановлено, що ранні трактати не мали змоги дати чітку картину стану обліку. В середні віки, італійці були на вершині комерції, організації роботи товариств, банків і звичайно обліку. Крім основних факторів цього зростання: компанія, кредит і посередництво, відомі і інші, які сприяли досягненню найвищого рівня в Європі. До них слід віднести введення італійським математиком Леонардо Пізанським (Фібоначчі) у 1202 р. арабських цифр, вимірювальних приладів -- «абака» (середньовічна рахівниця). Про це вчений описав у своїй праці «Книга абака», оскільки зростання математичних знань забезпечувало точність в облікових розрахунках.

Посилання

1. Бутинець Ф.Ф. Історія розвитку бухгалтерського обліку. Частина 1: Навч. посіб. / Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖІТІ, 1999.- 928 с.
2. Кипарисов Н.А. Общее и торговое счетоводство/ Н.А. Кипарисов.- М.-: Госиздат, 1928. – 427 с.
3. Кипарисов Н.А. Теория двух рядов счетов / Н.А. Кипарисов //Счетная мысль.- 1926- №1 –С.12
4. Кипарисов Н.А. Теория бухгалтерского учета / Н.А. Кипарисов. -М.: Госпланиздат, 1940.- 328 с.
5. Нестеров В.Т. Упрощене книговодство й податки / В.Т. Нестеров. – Львів: - 1935. – 128 с.
6. Остап’юк М.Я. Історія бухгалтерського обліку: навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. / М.Я. Остап’юк, М.Р. Лучко, Й.Я. Даньків.– К.: Знання, 2009. – 278 с.
7. Пачоли Л. Трактат о счетах и записях. – М.: Статистика, 1974. – 160 с.
8. Рувер Р. Как возникла двойная бухгалтерия / Раймонд де Рувер. – М.: Госфиниздат, 1958. – 67 с.
9. Соколов Я.В. Очерки по истории бухгалтерского учета. – М.: Финансы и статистика, 1991 – 400 с.
10. Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: Учеб. пособие для вузов / Я.В. Соколов. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996. - 638 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2015-09-23

Як цитувати

Даньків, Й. Я., & Остап’юк, М. Я. (2015). Бухгалтерські книги середньовіччя (облікові книги та записи знаменитого італійського банку медічі та інших торгово-банківських компаній). Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (серія «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості», 2(12), 91–96. вилучено із https://eung.nung.edu.ua/index.php/ecom/article/view/121