ІННОВАЦІЙНІСТЬ РИНКУ ПРАЦІ В КОНТЕКСТІ СОЦІАЛЬНИХ ВИКЛИКІВ ЯК СКЛАДОВА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2020-1(21)-49-56Ключові слова:
ринок праці, інноваційна економіка, сталий розвиток, трудовий потенціал, попит на робочу силу, виклик.Анотація
Анотація. Стаття присвячена соціальним викликам, які сьогодні супроводжують ринок праці в Україні. Інноваційна модель розвитку економіки здатна пришвидшити поступ України до сталого розвитку. Дослідження доводять, що основним чинником структурних зрушень на ринку праці України є інноваційний характер розвитку секторів економіки. Проаналізовано циклічний характер розвитку структури ринку робочої сили під впливом інноваційних процесів в національній економіці. З’ясовано, що динаміка державної підтримки інноваційної активності підприємств секторів національної економіки зумовлює трансформаційні зміни на ринку праці, а саме сприяє модернізації робочих місць, веде до ускладнення процесів виробництва та ставить особливі вимоги до професійних компетенцій найманих працівників.
Так як однією із складових сталого розвитку є соціальний розвиток, тому особливої уваги потребує вирішення питань, пов’язаних з людськими ресурсами. Зміна попиту на ринку робочої сили у різних секторах економіки викликана інноваційними змінами, а останні потребують акумуляції нових знань, що ставить особливі вимоги до компетенцій та навичок працівників.. Відзначено, що стійкі темпи економічного зростання сьогодні здебільшого забезпечують не сільське господарство і промисловість, а сфера ІТ. Акцентовано увагу на тому, що розвинуті країни світу значну частку коштів виділяють саме на інновації та нові технології. В Україні наукові дослідження на підприємствах проводяться значно рідше через недостатнє фінансування науко-дослідних робіт, що не уможливлює поступ держави до стійкого економічного зростання..
Попит на ринку робочої сили зміщується з традиційного сектору економіки в інноваційні. Визначено, що у економіці України на інтенсивність структурних зрушень попиту на ринку робочої сили впливають висхідна і спадна хвилі макроекономічного циклу, що супроводжується формуванням структури економіки якісно нового типу. У спадній хвилі макроекономічного циклу структура попиту на ринку робочої сили є найменш стійкою в порівнянні з іншою фазою макроекономічного циклу. З’ясовано, що з одного боку зміна і розвиток громадських та індивідуальних потреб в економічній системі призводить до диверсифікації економічних інтересів господарюючих суб'єктів в інвестиційній сфері, формуючи передумови структурних зрушень на ринку праці. З іншого боку структурні зрушення на ринку праці формуються під впливом глибоких і складних змін в соціально-економічній системі, що віддзеркалюється на макрорівні при переході національної економіки від однієї траєкторії розвитку до іншої. Визначено, що реалізація інноваційної моделі для сталого розвитку України та ринку праці напряму залежить від освітнього рівня громадян та здатності суб’єктів господарювання до інноваційної активності. Саме сфера освіти здатна змінити масову свідомість людей, орієнтуючи їх на збереження природних і культурних цінностей, етичне, гуманне ставлення до життя, пошук компромісу там, де економічні інтереси виробництва вступають в конфлікт з екологічними інтересами суспільства.
Посилання
HeytsV.M. Innovatsiyna Ukrayina 2020: Natsionalʹna dopovidʹ (2015.) NAN Ukrayiny. [Innovative Ukraine 2020: National NAS of Ukraine]. 336 [inUkrainian].
Tulenkov M.V. Rynok pratsi ta zaynyatistʹ naselennya: problemy teoriyi ta vyklyky praktyky (2010): kolektyvna monohrafiya [Labor Market and Employment: Problems of Theory and Challenges of Practice]. K.: IPKDSZU. 363 [inUkrainian].
Heyetsʹ V.M. & SemynozhenkoV.P. (2006) Innovatsiyni perspektyvy Ukrayiny [Innovative prospects of Ukraine]. Kharkiv: Konstanta [inUkrainian].
Brazhko O. V. (2010) Instytutsiyne zabezpechennya funktsionuvannya rynku pratsiv Ukrayini [Institutional support for the functioning of the labor market in Ukraine] Ekonomika I derzhava. [Economy and the state], 79-81 [inUkrainian].
Porter M. (2001) Competition. Moscow : Williams [inUkrainian].
Azuan A. & Satarov G (2013) Prioritety institutsional'nykh preobrazovaniy v usloviyakh ekonomicheskoy modernizatsii [Priorities of institutional transformations in the context of economic modernization] Voprosy ekonomiki. [Economics], 4–22 [inRussian].
Global Employment Trends 2014: Risk of a jobless recovery (2014). International Labour Organization Geneva: Publications Office of the International Labour Organization,
p.
Alekseyeva I.Yu. (2011) Obshchestvoznaniy: postkapitalisticheskaya perspektiva Rossii [Knowledge society: the post-capitalist perspective of Russia]. Informatsionnoye obshchestvo [The information society]. 2, 9–17 [inRussian].
Council conclusions of 12 May 2009 on a strategic framework for European cooperation in education and training (‘ET 2020'). Notices from European Union Institutions and Bodies (2009 / C119/02). URL: http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/ LexUriServ.do?-uri =OJ:C:2009: 119:0002:0010:EN:PDF
Ekspres-vypusk «Innovatsiyna diyalʹnistʹ promyslovykh pidpryyemstv u 2015 rotsi» (2016) (bez urakhuvannya tymchasovo okupovanoy iterytoriyi Avtonomnoyi Respubliky Krym, m. Sevastopolya ta chastyny zony provedennya antyterorystychnoyi operatsiy No 99/0/05. 3vn-16 vid 14.04.2016 [Express issue "Innovative activity of industrial enterprises in 2015" (without taking into account the temporarily occupied territory of the Autonomous Republic of Crimea, Sevastopol and parts of the area of anti-terrorist operation) № 99/0/05. 3vh-16 dated 14.04.2016]. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/express/expr2016/06/138w.zip[inUkrainian].
Mankiw, N. G; Romer P. and Weil D. A (1992). Contribution to the Empirics of Economic Growth. Quarterly Journal of Economics. № 107(2). 407-437.
Pakhomov Yu. N., Krymskiy S. B., Pavlenko Yu. V. (2002) Tsivilizatsionnyye modeli sovremennosti i ikh istoricheskiye korni [Civilization models of the present and their historical roots]. K. : Nauk. Dumka, 632 [inUkrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.