ВПЛИВ МАКРОЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ УКРАЇНИ НА ФОРМУВАННЯ ОБСЯГІВ СТРАХОВИХ ПЛАТЕЖІВ СТРАХОВИМИ КОМПАНІЯМИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2020-1(21)-202-209Ключові слова:
страховий платіж, страхова компанія, макроекономічні показники, валовий внутрішній продукт, ринок страхових послуг, фінансові ресурси.Анотація
Анотація. У статті розглянуто взаємозв'язок обсягів страхових платежів з макроекономічними показниками.
Наведено класифікацію страхових платежів за різними ознаками (призначення внеску, вид ризиків, форма сплати страхових внесків, строк сплати, спосіб обчислення). Встановлено, що надходження страхових платежів залежить від впливу як внутрішніх так і зовнішніх факторів. Проаналізовано основні показники діяльності страхового ринку України. Наведено динаміку обсягів страхових платежів страхових компаній України та динаміку ВВП України у доларовому еквіваленті та у національній валюті. Динаміка надходжень страхових платежів за досліджуваний період є нестійкою, і значною мірою є подібною до динаміки номінального ВВП, як у національній валюті так і в доларовому еквіваленті. Проте, встановлено, що спостерігається переважне збільшення страхових платежів. Виявлено, що ринок страхових послуг нарощує свої потужності і поступово розвивається. Проведено кореляційно-регресійний аналіз залежності зміни обсягів страхових платежів від рівня ВВП. Встановлено, що обсяг страхових платежів залежить від рівня ВВП в країні і економетричну модель можна вважати адекватною фактичним експериментальним даним та на підставі прийнятої моделі проводити економічний аналіз. Виявлено, що незважаючи на досить високі темпи зростання кількісних показників, інституційні та функціональні характеристики страхового ринку України загалом не відповідають тенденціям світових страхових ринків та реальним потребам вітчизняної економіки, що зумовлює його істотне відставання у глобальному процесі формування світової фінансової системи. Визначено, що для подальшого розвитку і нарощення потужностей страхових компаній України доцільно створити умови для сталого зростання страхового сектору України. На основі проведених досліджень, запропоновано рекомендації щодо формування обсягів страхових платежів страхових компаній України. Обґрунтовано, що підвищення економічного розвитку, створення передумов для підвищення рівня та якості життя населення, зростання його доходів та платоспроможності, є визначальним для активізації розвитку ринку страхових послуг України.
Посилання
Basilevich V. D. (2008). “Insurance: a monograph of the 6th ed.”, Kyiv:Knowledge. pp.351-352 [In Ukrainian].
Bezugla V.O. (2008). “Insurance: a textbook”, Kyiv: Center for Educational Literature. pp. 582[In Ukrainian].
Vovchak O.D. (2009). “Insurance: a textbook”, Kiev: Knowledge. pp.425 [In Ukrainian].
Official site of the Ministry of Finance of Ukraine URL: https://index.minfin.com.ua/en/economy/index/inflation[In Ukrainian].
Official site of the National Commission for the State Regulation of Financial Services Markets URL: http://nfp.gov.ua [In Ukrainian].
Pasichny V. O. (2009). “Insurance: a textbook”, Kharkiv: KNAMG. pp.218.
On Insurance: Law of Ukraine dated 07.03.1996 № 85/96-ВР with amendments
N 2095-VIII (2095-19) of 08.06.2017. URL http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1560- 12
[In Ukrainian].
“Financial regulation of the Ukrainian insurance market: problems of theory and practice: monograph” (2014), Kyiv: Center for Educational Literature. pp.458 [In Ukrainian].
Fesenko N.V., Yaremchenko L.M. Stan ta perspektyvy funktsionuvannia strakhovoho rynku Ukrainy v umovakh hlobalizatsii. Ekonomika ta derzhava. 2019. №8. рр.28-34
[In Ukrainian].
Ideia dlia startapu: iaki strakhovi produkty potribni tsyfrovomu svitu. Ekonomichna pravda URL: https://www.epravda.com.ua/ publications/2018/03/23/635279/ [In Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.