АНАЛІЗ ТЕНДЕНЦІЇ НА РИНКУ ПРАЦІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ

Автор(и)

  • Ірина Кінаш Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Володимир Романович Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-1(27)-123-132

Ключові слова:

ринок праці, регулювання, Україна, зайнятість, безробіття, населення

Анотація

Стаття присвячена дослідженню тенденцій на ринку праці України в умовах військового стану. З’ясовано, що ринок праці переживає свої найгірші часи. Особливістю ринку праці  є втрата робочих місць. Аналізуючи показник рівня безробіття в Україні, бачимо, що саме 2022 рік був критичним. Рівень безробіття досягнув позначки 30%. Встановлено тенденцію зменшення потреби в робочих місцях в галузі енергетики, транспорті, працівниках сільського та лісового господарства. Зростає попит на спеціалістів фінансового сектору економіки та ІТ-сфери.

Проаналізовано тенденції у вакансіях Державного центру зайнятості. Спостерігаємо збільшення кількості вакансій. Встановлено, що за сприянням центру у січні-травні 2023 року працевлаштовано 88,7 тис. осіб, у тому числі 65,1 тис. зареєстрованих безробітних. Найбільше безробітних громадян працевлаштовано в галузях переробної промисловості,  торгівлі, сільському господарстві, охороні здоров'я та соціальної допомоги, державного управління, оборони та  освіті. Зростає кількість переселенців, які звертаються у центри зайнятості у пошуках роботи. Серед безробітних спостерігаємо нову категорії осіб – учасники бойових дій. Дослідження вказали на тенденцію щодо зниження заробітної плати працівників та складнощі у працевлаштуванні молоді.

Представлено дослідження тенденцій стосовно вакансій, поданих на сайті з пошуку роботи Djinni. Проаналізувавши зміни в тенденціях робимо висновок, що ринок праці в Україні поступово відновлюється.

Для вирішення існуючих проблем ринку праці в умовах військового стану запропоновано розробку та реалізацію програм підтримки зайнятості, активізацію зусиль у напрямі створення нових робочих місць у таких галузях,  як: інформаційні технології, екологія, альтернативна енергетика та ін. Важливим є сприяння розвитку підприємництва та стартапів, залучення інвестицій та сприятливі умови для розвитку бізнесу.

Посилання

Денисенко М. П., Бреус С. В. Економічна безпека вищих навчальних закладів: основні тенденції на ринку праці. Інвестиції: практика та досвід. 2016. № 14. С. 10–14.

Зелінська А.М., Копитова І.В. Сучасний стан та тенденції розвитку ринку праці в Україні. Вісник Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, Вип. 17. 2017. С. 562-565.

Легомінова С. В. Сучасний ринок праці України: проблеми та тенденції. Інвестиції: практика та досвід. 2015. № 19. С. 39–43.

Бандур С.І, Ковенська О.А Теоретико-методологічні імперативи державного регулювання ринку праці в контексті реформування економіки України Зб. Наук. працб ІПК ДСЗУ.2015.№2 (43). С. 9-13

Шаульська Л.В. Реалізація потенціалу конкурентоспроможності фахівця в умовах кризового стану ринку праці. Вісник Донецького національного університету. Вип..2, 2014 с. 97-102

Перехід на ринок праці молоді України: результати міжнародного дослідження «School-to-work transition surveys» в Україні у 2013 та 2015 роках / Елла Лібанова, Олександр Цимбал, Олег Ярош та Лариса Лісогор; Міжнародне бюро праці. – Женева : МОП, 2016.

Ільїч Л. М. Структурні трансформації транзитивного ринку праці України: монографія. К.: Алерта, 2017. 608 с.

Фінансова політика в умовах тінізації та дисбалансів на ринку праці : методологія та інструментарій : монографія / за ред. І. Г. Лук'яненко ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія". Київ : [НаУКМА], 2020. 441 с. :

Інфляційний звіт Національного Банку України URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-prognozuye-znachne-znijennya-inflyatsiyi-ta-povernennya-ekonomiki-do-vidnovlennya-v-tsomu-rotsi--inflyatsiyniy-zvit

Державний центр зайнятості. Аналітична та статистична інформація. URL: https://www.dcz.gov.ua/analitics/67

Аналітика українського сайту для анонімного пошуку роботи Djinni URL: https://djinni.co/analytics/by-category

Центр економічних стратегій. Біженці з України: хто вони, скільки їх та як їх повернути? URL: https://ces.org.ua/who-areukrainian-refugee-research/

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-16

Як цитувати

Кінаш, І., & Романович, В. (2023). АНАЛІЗ ТЕНДЕНЦІЇ НА РИНКУ ПРАЦІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ. Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (серія «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості», (1(27), 123–132. https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-1(27)-123-132