АДАПТАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЯК ЧИННИК ТРАНСФОРМАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ ЕНЕРГЕТИЧНОГО СЕКТОРУ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2024-1(29)-30-43Ключові слова:
адаптаційний потенціал, декарбонізація економіки, енергетична трансформація, чиста енергетика, водень, енергетичний сектор, газотранспортна інфраструктураАнотація
У статті виконано дослідження теоретичних та практично-прикладних засад формування і розвитку адаптаційного потенціалу підприємств різних сфер діяльності, зокрема і підприємств енергетичної інфраструктури.
Проведено аналіз сучасних тенденцій у галузі енергетики та можливих шляхів розвитку, спрямованих на підвищення адаптаційного потенціалу енергетичного сектору для досягнення цілей сталого розвитку.
Досліджено сутність поняття «адаптаційний потенціал підприємства», систематизовано та узагальнено існуючі підходи до трактування даного терміну, деталізовано особливості формування та розвитку адаптаційного потенціалу підприємств енергетичної сфери.
Актуалізовано значення та роль адаптаційного потенціалу у процесі трансформації енергетичного сектору в умовах зміни клімату та існуючих енергетичних тенденцій. Автори аналізують, як гнучкість системи енергопостачання, швидкість впровадження нових технологій та стратегій, а також інші аспекти адаптації можуть впливати на шляхи та результати енергетичної трансформації.
Розглянуто ключові аспекти адаптації енергетичного сектору до сучасних викликів та змін у галузі. Виконано дослідження значення адаптаційного потенціалу у процесі трансформації енергетики, враховуючи зростання використання відновлюваних джерел енергії та необхідність зменшення викидів парникових газів.
Встановлено, що водень може відігравати важливу роль у трансформації енегетичного сектору, але для цього необхідні значні інвестиції та розвиток відповідної інфраструктури та технологій.
Визначено перспективи подальших наукових досліджень, зокрема необхідність і важливість продовження наукових пошуків у напрямку деталізації окремих складових адаптаційного потенціалу підприємств енергетики, розроблення економічного механізму формування, трансформації та розвитку адаптаційного потенціалу, синхронізації цих процесів із глобальними трансформаційними процесами в рамках планетарного енергетичного переходу.
Посилання
Зубков С.О. Показники оцінки ефективності використання елементів ресурсного потенціалу підприємства торгівлі. Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг. 2014. Вип. 1. С. 147–158.
Грінченко Р.В. Модернізація теоретичних компонент управління адаптаційними змінами на підприємстві. Проблеми економіки. 2018. № 1. С. 251–256.
Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством в умовах економіки знань та інтелектуалізації менеджменту. Економічний форум. 2016. № 1. С. 161–170. URL : http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecfor_2016_1_2 (дата звернення: 15.07.2018).
Білошкурська Н.В. Моделі адаптивної поведінки та їх роль у формуванні економічної безпеки підприємства // Актуальні проблеми економіки.– 2010.– №12. – С. 101–104.
Краснокутська Н.С. Методологічні основи оцінювання реалізації потенціалу підприємства. Академічний огляд. 2010. № 1 (32). С. 67–72.
Шершньова З.Є. Стратегічне управління : підручник. 2-ге вид., перероб. і доп. Київ : КНЕУ, 2004. 699 с.
Гросул В.А., Круглова О.А., Рачкован О.Д. Комплексне оцінювання адаптаційного потенціалу в системі адаптивного управління підприємствами торгівлі. Маркетинг і менеджмент інновацій. 2017. № 1. С. 213–222.
Орлова К.Є. Механізм адаптації підприємств добувної промисловості до зовнішнього середовища : автореф. дис. … канд. екон. наук : 08.00.04 ; Нац. техн. ун-т України «Київ. політехн. ін-т». Київ, 2016. 24 с.
Дзьоба О. Г. (2020). Інноваційні засади трансформації транспортно-розподільної інфраструктури системи газозабезпечення // Економіко-управлінські аспекти трансформації та інноваційного розвитку галузевих і регіональних суспільних систем в сучасних умовах: 2020 рік: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції, 28- 29 квітня 2020 р. Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2020. с. 144-146.
Гірінова Л.В. Сутність адаптаційного потенціалу підприємства. Іноваційні технології розвитку. 2015. С. 12.
Огляд сталого розвитку — енергетична трансформація, Том 1. URL: https://www.bdo.ua/uk-ua/insights-2/information-materials/2021/sustainability-snapshots-energy-transition-vol-1. (дата звернення: 26.05.2024).
Без російського газу в трубі: що буде з українською ГТС, якщо транзит припиниться. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/articles/c72vzly82yno. (дата звернення: 26.05.2024).
О. Чигрин, О. Гавриленко, К. Шевченко. Розумна трансформація енергетики: основні принципи та складові. Вісник економіки. 2023. № 2. С. 204–216
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.