РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНО ОРІЄНТОВАНОГО БІЗНЕСУ: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА УКРАЇНА
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2024-2(30)-80-88Ключові слова:
соціально орієнтований, бізнес, корпоративна соціальна відповідальність, населення, модель, управління, держава, соціальне підприємництво.Анотація
Стаття присвячена питанням становлення та розвитку соціально орієнтованого бізнесу в Україні. Для розкриття теми дослідження вивчено досвід щодо функціонування соціального бізнесу за кордоном та пропонується його адаптація в реальних умовах нашої держави. Зокрема розкриваються питання стосовно корпоративної соціальної відповідальності бізнесу перед державою та споживачами його послуг. Держава, як генеральний суб'єкт соціального управління, зацікавлена у розвитку соціального підприємництва, інновацій, вдаючись до компетентного керівництва бізнесом. Саме воно дозволяє бізнесу не тільки виживати, а й розвиватись в об'єктивно існуючому конкурентному середовищі.
З’ясовано, що розвиток соціально орієнтованого бізнесу за кордоном пройшов тривалий шлях та управління ним характеризується особливостями культури, менталітету населення, регіону, де він функціонує. Аналізуючи різні моделі корпоративного управління за рубежем можемо зазначити, що роль держави є різною: від повного втручання до поміркованого та опосередкованого. В Україні спостерігається тільки початковий етап розвитку соціального бізнесу. Потребують розроблення та удосконалення нового законодавчого супроводу механізму організаційно- економічних заходів стосовно ефективного використання соціального підприємництва на різних рівнях управління. Визначено, що для розвитку соціально орієнтованого бізнесу в Україні варто використати кращі зразки і моделі світового управління, адаптуючи їх до наших умов з врахуванням особливостей розвитку території, її інфраструктурного забезпечення та ментальності населення.
У статті використано загальні методи дослідження, зокрема загальнонаукові – для розкриття змісту дослідження; абстрактно-логічний – для обґрунтування висновків; порівняння – для аналізу інформації тощо розвитку соціального бізнесу у промислово розвинутих країнах Америки, Європи та Азії. Серед традиційних методів розкриття змісту статті виділяємо літературний метод дослідження – вивчення Інтернет-джерел, законів, монографій, статей та інших публікацій тощо.
Встановлено, що трансформація бізнес-структур в Україні на інноваційних засадах є необхідною умовою їх розвитку. Забезпечення такого процесу дозволить створити передумови для соціально-економічного зростання країни у довгостроковій перспективі через нарощування інтелектуального потенціалу соціуму, забезпеченості ринку праці людськими ресурсами з одної сторони, а з іншої – складним завданням у силу потужного впливу низки суб’єктивних чинників, спричинених зокрема неготовністю управлінських кадрів вищого керівництва у прийнятті гнучких рішень в умовах війни, нерозвиненістю соціальної інфраструктури, відсутністю прозорих взаємозв’язків держави з бізнес – структурами, громадськістю та місцевими співтовариствами.
Посилання
Галушка З.І. Роль соціального підприємництва у забезпеченні розвитку громад. Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Соціальне підприємництво: теорія, практика та міжнародний досвід», КНЕУ, 18 травня 2018 року, ст.182-185. URL:
https://kneu.edu.ua/userfiles/Faculty_of_Economics_and_Administration/news/2018 0613/18-5454.pdf (дата звернення: 01.10.2024).
Свинчук А.А. Організаційні механізми розвитку соціальних підприємств в Україні : дис.канд.екон.наук: 08.00.04/ Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». Київ, 2016. 340 с. URL:
https://kneu.edu.ua/userfiles/d26.006.03/2016/dis2Bd_Svynchuk.pdf (дата звернення: 01.10.2024).
Top 5 universities offering social entrepreneurship programs – HotCubator | Learn| Grow| Catalyse. HotCubator | Learn| Grow| Catalyse. URL: https://hotcubator.com.au/social-entrepreneurship/top-5-universities-offering-social-entrepreneurship-programs/ (дата звернення: 01.10.2024).
Social enterprise certification. Buy Social Canada. URL: https://www.buysocialcanada.com/services/social-enterprise-certification/ (дата звернення: 01.10.2024).
SME profile: social enterprises in Canada. Language selection - Innovation, Science and Economic Development Canada Main Site / Sélection de la langue - Site principal d'Innovation, Sciences et Développement économique Canada.
URL: https://ised-isde.canada.ca/site/sme-research-statistics/en/research-reports/sme-profile-social-enterprises-canada (дата звернення: 17.09.2024).
Les structures d'insertion par l'activité économique (SIAE). Loire-atlantique.fr. URL: https://www.loire-atlantique.fr/44/insertion-emploi/les-structures-d-insertion-par-l-activite-economique-siae/c_1416898 (дата звернення: 17.09.2024)
Boosting social enterprise development. OECD, 2017. URL: https://doi.org/10.1787/9789264268500-en (дата звернення: 17.09.2024).
About raiSE. raiSE. URL: http://www.raise.sg/about/about-menu/about-us.html (дата звернення: 01.10.2024).
Guide To Understanding Social Enterprises In Singapore. DollarsAndSense Business. URL: https://dollarsandsense.sg/business/guide-to-understanding-social-enterprises-in-singapore/ (дата звернення: 22.09.2024).
Македон В.В. Дослідження процесів забезпечення соціальної відповідальності у провідних моделях корпоративного управління. Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. Сер. : Економічні науки. 2012. Вип. 126. С. 198–206.
Zelinska, H., Andrusiv, U., Protsyshyn, A., Vyshnevska, O., Dovgal, O., & Sydor, H. (2022). Innovative development of Ukraine: competitiveness of enterprise staff in the context of globalization changes. Journal of Hygienic Engineering & Design, 40.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.