ТРАНСФОРМАЦІЯ КОРПОРАТИВНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БІЗНЕСУ НА ЗАСАДАХ ЦИРКУЛЯРНОЇ ЕКОНОМІКИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2024-2(30)-52-60Ключові слова:
корпоративна соціальна відповідальність, циркулярна економіка, соціальні проблеми, сталий розвиток, бізнес-середовище, соціальна ефективність, ресурсоефективність.Анотація
В статті досліджено трансформацію корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) бізнесу в контексті переходу до циркулярної економіки, що набуває особливої актуальності в умовах глобальних екологічних викликів та необхідності сталого розвитку. Розкрито особливості розвитку КСВ в умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну, де основними характеристиками стають актуальність, своєчасність рішень та швидкість їх реалізації, що зумовлює необхідність адаптації існуючих підходів до нових реалій. Визначено, що впровадження принципів циркулярної економіки в практику КСВ створює нові можливості для вирішення соціальних та екологічних проблем через формування замкнутих виробничих циклів, мінімізацію відходів та ефективне використання ресурсів. Проаналізовано взаємозв'язок між циркулярними бізнес-моделями та ефективністю соціальних ініціатив підприємств, зокрема в аспектах комфортності праці, соціальної захищеності персоналу та екологічності виробничої діяльності, що дозволило виявити синергетичний ефект від їх поєднання. Досліджено сучасний стан розвитку КСВ в Україні та виявлено, що найактивнішими у цій сфері є представництва іноземних компаній та національні підприємства з інноваційно орієнтованою стратегією розвитку, які впроваджують передові практики соціальної відповідальності та принципи циркулярної економіки. Проведено аналіз міжнародного досвіду інтеграції принципів циркулярної економіки в стратегії КСВ та визначено можливості його адаптації до українських реалій. Запропоновано практичні рекомендації щодо вдосконалення нормативно-правового забезпечення та стимулювання розвитку соціально відповідального бізнесу в умовах переходу до циркулярної економіки, включаючи механізми державної підтримки, податкові стимули та програми розвитку державно-приватного партнерства. Обґрунтовано необхідність створення інтегрованої системи моніторингу та оцінки ефективності КСВ-ініціатив у контексті досягнення цілей циркулярної економіки.
Посилання
Модель циркулярної економіки. Дія. Бізнес. URL: https://business.diia.gov.ua/handbook/impact-investment/model-cirkularnoi-ekonomiki (дата звернення: 28.10.2024).
Акімова І. Соціальна відповідальність бізнесу: розуміння та впровадження К.: Видавн. компанія “КІТ”, 2005. 41 с.
Бутко М. Генезис соціальної відповідальності бізнесу та її становлення в Україні. Економіка України. 2009. Вип. 7. С. 74-85.
Каменко І.С. Соціальне підприємництво в Україні. Економіко-правовий аналіз. URL:https://euneighbourseast.eu/news/publications/social-entrepreneurship-in-ukraine-economic-and-legal-analysis/ (дата звернення: 10.11.2024).
Арапетян А., Архипчук О. Чисті прибутки соціального підприємництва. Практика управління. 2008. № 7. URL: http://svb.ua/ sites/ default/files/Social_enterprises.pdf
Національна концепція розвитку соціальної відповідальності бізнесу (СВБ) в Україні. URL: http://www.csr-ukraine.org/userfiles/file/Concept_Draft.pdf.
Саприкіна М. Практики КСВ в Україні . Центр «Розвиток КСВ». К.: 2019. 152 с.
Бутенко Д. С., Сороченко Д. М. Формування програми корпоративної соціальної відповідальності бізнес-структур. Efektyvna ekonomika. 2024. № 1. URL: https://doi.org/10.32702/2307-2105.2024.1.58 (дата звернення: 28.11.2024).
Редько К.Ю. Соціальне підприємство як основа для переходу до циркулярної економіки в Україні. Економічний вісник НТУ «Київський політехнічний інститут», Київ, 2023. №25. С.32-38.
Andrusiv U., Zelinska H., Galtsova O., Seleznova O., Bahorka M.,& Yurchenko N. (2022). Socio-economic development in the context of using reasonable specialization in the economy of Ukraine. Financial and Credit Activity Problems of Theory and Practice, 2(43), 248–258.
Simkiv, L., Andrusiv, U., Kupalova, H., Goncharenko, N., Dzoba, O., Yushkevych, O. (2022). Concentration of entrepreneurial activity in the regions of Ukraine in the context of sustainable development. Financial and Credit Activity Problems of Theory and Practice, 3(44), 347–356.
Андрусів У. Я., Зелінська Г. О., Лагодієнко В. В. Модель оцінювання ефективності соціально відповідального суб’єкта господарювання. Український журнал прикладної економіки та техніки. 2023. Том 8. № 4. С. 162 – 166. DOI: https://doi.org/10.36887/2415-8453-2023-4-25
Андрусів, У., Черчата, А., Уфімцева, О. (2023). Еколого-економічна складова управління відходами на засадах циркулярної економіки. Економічний простір, (188), 163-169. https://doi.org/10.32782/2224-6282/188-27
Андрусів, У. Я., Зелінська, Г. О., & Дрінь, Н. Я. (2024). Модель управління промисловими підприємствами на засадах циркулярної економіки. Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (серія «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості», (1(29), 41–51.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.