КРЕДИТНИЙ ПОРТФЕЛЬ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ: СУТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ОПТИМАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ

Автор(и)

  • Світлана Король Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Орест Смицнюк Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/2409-0948-2022-2(26)-119-130

Ключові слова:

кредит, кредитний портфель, проблемний кредит, оптимальна структура, комерційний банк.

Анотація

У статті розглянуто наукові підходи щодо розуміння сутності кредитного портфеля комерційного банку. Запропоновано його авторське бачення, яке передбачає поділ у площині вузького і широкого бачення сутнісної характеристики. В широкому розумінні під кредитним портфелем комерційного банку запропоновано розуміти сукупність інструментів за допомогою яких банк реалізує свою кредитну політику та здобуває конкурентні переваги на кредитному ринку. У вузькому розумінні кредитний портфель представляє собою сукупність позичок, які банк надає своїм клієнтам з метою отримання відсоткового прибутку.

 За допомогою статистичних даних проаналізовано  кредитний портфель комерційного банку АТ «Укрексімбанк» за досліджуваний період. Встановлено, що кредитні вкладення займають значну часту в структурі активів комерційного банку. За весь період дослідження існувала чітка тенденція до зменшення обсягів наданих кредитів  «Укрексімбанком», що є негативним явищем, оскільки зменшення обсягів кредитування несе за собою зменшення прибутковості банку. Це пов’язано з кризовою ситуацією в країні та світі  – політичною та валютною нестабільністю, що привело до зниження попиту на кредитні продукти серед юридичних осіб.

Визначено головні проблеми кредитного портфеля АТ «Укрексімбанк». Аналітична оцінка кредитного портфеля комерційного банку дала змогу встановити сильний зв’язок між розмірами непрострочених і незнецінених кредитів та відсотковим прибутком банку. Проведені дослідження довели, що значний вплив на прибутковість банківських установ має якісно сформований кредитний портфель, тобто переважання у ньому саме частки непростроченої і незнеціненої заборгованості. Окрему увагу було зосереджено на аналізі проблемних кредитів та запропоновано основні напрями задля покращення якості кредитного портфеля. Також виокремлено стратегії за допомогою яких можна вирішити питання з проблемними кредитами в сучасних умовах, а саме: залишити їх на балансі, продаж третій стороні або позбутися їх шляхом списання з балансу та припинення заходів щодо стягнення заборгованості.

Посилання

Енциклопедія банківської справи України. Редкол. В. С. Стельмах (голова) та ін. К.: Молодь: Ін Юре, 2001. 680 с.

Примостка Л. О. Фінансовий менеджмент у банку: Підруч. К.: КНЕУ, 2004. 468 с.

Бондаренко Л. Поняття кредитного портфеля комерційного банку і критерії його конкурентоспроможності. Вісник НБУ. 2003. №3. С. 31-33.

Бугель Ю. Напрями удосконалення сучасних методів управління банківським кредитним портфелем. Галицький економічний вісник. 2010. № 2(27). С.157-163.

Зайцева І. Ю., Малишко Н. В., Палій О. В. Управління проблемними кредитами банків. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2019. № 68. С. 199-207.

Частка непрацюючих кредитів в Україні. Національний банк України: офіційний сайт. URL: https://bank.gov.ua/ua/stability/npl.

Довгань Ж. Особливості управління кредитною діяльністю банківських установ у сучасних умовах. Світ фінансів. 2015. №4. С. 43-55.

Болгар Т. М. Проблемні кредити банків як результат реалізації кредитного ризику. Економічний нобелівський вісник. 2014. № 1. С. 50-58.

Бондаренко Л. А., Стародубцева Т. В. Оцінка портфеля проблемних кредитів комерційних банків України в контексті забезпечення стабільності банківської системи. Вісник Університету банківської справи Національного банку України. 2014. № 2. С. 169-172.

Оцінка ситуації в країні, довіра до інститутів суспільства та політиків, електоральні орієнтації громадян (березень 2021р.). URL: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/otsinka-sytuatsii-v-kraini-dovira-do-instytutiv-suspilstva-ta-politykiv-elektoralni-oriientatsii-gromadian-berezen-2021r.

Брітченко І., Стойка В. Роль довіри в організації та функціонуванні банківської системи. Трансформація національної моделі фінансово-кредитних відносин: виклики глобалізації та регіональні аспекти: збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Ужгород, 23 листопада 2016 р.). Ужгород: Видавництво УжНУ «Говерла», 2016. С. 257.

Король С. В. Сучасні проблеми кредитування суб’єктів господарювання банківськими установами. Науково-практичний журнал «Регіональна економіка та управління». Запоріжжя, 2018. №1(19) лютий. С. 62-66. URL: http://siee.zp.ua/images/journal/2018/1(19)2018.pdf.

Король С. В. Стратегічні аспекти управління кредитуванням суб’єктів господарювання банківськими установами в Україні. Materials of the International scientific-practical conference «Іntegration of business structures: strategies and technologies», (Tbilisi, 23 February, 2018.). Tbilisi, Georgia: Baltija Publishing, 2018. Р. 185-187.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-31

Як цитувати

Король, С., & Смицнюк, О. (2022). КРЕДИТНИЙ ПОРТФЕЛЬ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ: СУТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ОПТИМАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ . Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (серія «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості», (2(26), 119–130. https://doi.org/10.31471/2409-0948-2022-2(26)-119-130