УПРАВЛІННЯ ЛЮДСЬКИМИ РЕСУРСАМИ В УМОВАХ РИЗИКІВ, СПРИЧИНЕНИХ ВІЙНОЮ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-2(28)-77-84Ключові слова:
ризик, людські ресурси, управління персоналом, стрес-менеджмент, ризик-менеджмент, антикризовий менеджмент, психологічний менеджмент.Анотація
У сучасних умовах господарювання загострюється проблема управління людськими ресурсами через ризики, які спричинені війною. Системи управління персоналом, які субʼєкти господарювання застосовували в мирний час, виявились недієвими в умовах війни. Такі завдання потрібно вирішувати через запровадження дієвих методів управління персоналом з урахуванням виявлених ризиків.
Мета дослідження – вивчення основних аспектів управління людськими ресурсами в умовах ризиків, спричинених війною, та розробка заходів для їхньої мінімізації.
Для досягнення поставленої мети у статті використано загальні та спеціальні методи дослідження, зокрема: загальнонаукові та спеціальні методи – для досягнення мети, абстрактно-логічний та діалектичний методи аналізу – для обґрунтування теоретичних положень та висновків.
Актуальність матеріалу дослідження обумовлена тим, що традиційні підходи до управління персоналом у воєнний час необхідно переглянути та удосконалити, адже війна спровокувала нові виклики перед управлінцями людськими ресурсами на всіх рівнях. Нестабільна політична та економічна ситуація вимагає проведення моніторингу та адаптації управлінських стратегій для забезпечення виживання організацій у важких умовах, коли ризики дуже важко ідентифікувати та оцінювати.
У статті досліджено основні чинники, що призводять до виникнення ризиків в умовах воєнного часу; відображено головні аспекти управління людьми в умовах ризиків, спричинених війною; розглянуто особливості застосування інструментарію ризик- менеджменту, антикризового менеджменту, стрес-менеджменту, психологічного менеджменту; вивчено прикладні аспекти управління персоналом на основі психологічних методів. Проведене дослідження дасть змогу вирішити проблеми управління персоналом, з якими сьогодні стикається система управління.
Встановлено, що специфіка управління людськими ресурсами залежить від типу ризику, а механізми зменшення ризиків тісно взаємопов’язані з відповідними механізмами управління, у т. ч. ризик-менеджментом, антикризовим менеджментом, стрес-
менеджментом та психологічним менеджментом. Різноманітні практики, що застосовуються під час війни, допомагають розробити нові моделі управління персоналом, що дає змогу забезпечити швидку адаптацію до умов воєнного стану.
Посилання
Література
Абрамова І. О. Антикризовий менеджмент персоналу в сучасних реаліях розвитку бізнесу. Modern Economics. 2020. № 24. С. 6–11.
Вахлакова В. В. Безпекозабезпечувальна діяльність підприємства: зміст, принципи та способи. Бізнес-Інформ. 2020. № 3. С. 200–207.
Долга Г. В. Психологічні аспекти управління персоналом: проблеми теорії та практики. Інтелект ХХI. 2018. № 2. С. 71–75.
Єпіфанова І. Ю., Панкова В. Д., Ткачук Л. М. Стратегічне управління ризиками в системі управління персоналом. Вісник Хмельницького національного університету. 2021. № 6. С. 12–15.
Кравчук О. І., Варіс І. О., Рябоконь І. О. Соціальні ризики ринку праці під час війни в Україні. Інфраструктура ринку. Електронний науково-практичний журнал. 2022. Вип. 68. С. 94–98.
Никифоренко В. Г., Кравченко В. О. Взаємозв’язок надійності персоналу та кадрової безпеки в системі управління організацією. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеський національний економічний університет. 2018. № 3 (67). С. 174‒183.
Панченко І. В., Середа Г. В. Трансформація стратегічних імперативів управління персоналом в умовах пандемії СОVID-19. Економіка і організація управління. № 4 (40). 2020. С. 83–89.
Савків У. С., Сидор Г. В., Тимків А. О. Управління ризиками зовнішньоекономічної діяльності в умовах війни. Науковий вісник ІФлНТУНГ. Серія : «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості». 2022. № 2 (26). С. 79–88.
Савків У. С. Система управління ризиками підприємства в умовах воєнного стану. Фінансово-економічна діяльність суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану. Міжнар. наук.-практ. форум., (м. Кам’янець-Подільський, 20–21 жовт. 2022 р.). Кам’янець-Подільський : НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут». 2022. С. 144–145.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.