УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ НА ЗАСАДАХ ПРОЦЕСНОГО ПІДХОДУ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-2(28)-133-142Ключові слова:
бізнес-процес, процесний підхід, класифікація бізнес-процесів, управління, конкурентоспроможність, модернізація, логістика, підприємство.Анотація
Стаття присвячена висвітленню ролі оптимізації бізнес-процесів підприємства. Досліджено сутність та значення бізнес-процесів підприємства, зокрема будівельного, як інструменту підвищення ефективності його діяльності, проаналізовано особливості запровадження процесного підходу з урахуванням специфіки підприємств будівельної галузі. На основі систематизації основних трактувань поняття бізнес-процесу в статті було визначено сутність бізнес-процесу як послідовності дій, спрямованих на досягнення мети в рамках загальної місії підприємства – надання якісних послуг (виробництва продукції) для забезпечення безперервного поточного виробничого процесу, що передбачає управління потоками на вході та виході, має відповідального виконавця й економічно виміряний результат в умовах невизначеності зовнішнього середовища та обмеженості ресурсів.
Обгрунтовано, що для ефективного процесного управління значна увага приділяється оптимізації бізнес-процесів, що забезпечують діяльність будівельних підприємств та здійснюються з метою вчасного постачання матеріальних, фінансових, інформаційних ресурсів на вході основних процесів та вчасної доставки новоствореної цінності продукту чи послуги до кінцевого споживача на виході. Застосування процесного підходу та оптимізація бізнес-процесів мають декілька переваг для управління підприємством. Вони допомагають зрозуміти повний контекст та логіку дій всіх взаємопов'язаних процесів, покращують координацію та комунікацію між відділами та працівниками, скорочують час виконання завдань та підвищують якість продукції або послуг.
Крім того, процесний підхід та оптимізація бізнес-процесів сприяють постійній удосконаленості, що дозволяє підприємству бути конкурентоспроможним у постійно змінному ринковому середовищі.
На основі зроблено ретроспективного аналізу, зроблено висновок, що для вирішення подібних задач використовується логістика та широке застосування методів логістичного управління. Оскільки, саме логістичне управління є вирішальним для координації бізнес-процесів, що відбуваються на підприємстві.
Перспективами подальших досліджень у даному науковому напрямку є розробка механізму оцінки бізнес-процесів суб’єкта господарювання, враховуючи специфіку його діяльності.
Посилання
Plebani, P., Marrella, A., Mecella, M., Mizmizi, M., & Pernici, B. (2017). Multi-party business process resilience by-design: A data-centric perspective doi:10.1007/978-3-319-59536-8_8
Nam, D., Lee, J., & Lee, H. (2019). Business analytics adoption process: An innovation diffusion perspective. International Journal of Information Management, 49, 411-423. doi:10.1016/j.ijinfomgt.2019.07.017
Marrella, A., Mecella, M., Pernici, B., & Plebani, P. (2019). A design-time data-centric maturity model for assessing resilience in multi-party business processes. Information Systems, 86, 62-78. doi:10.1016/j.is.2018.11.002
Чорнобай Л.І. (2013). Бізнес-процеси підприємства: загальна характеристика та економічна суть. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. № 769. С. 125-131.
Сток Дж.Р, Ламберт Д.М. (2007). Стратегическое управление логистикой: Пер с 4 – го англ. Изд.. М.: ИНФРА - М., 797.с.
Гойко А.Ф., Скакун В.А. (2008). Стратегічне управління логістичними бізнес-процесами будівельних підприємств: пріоритетні задачі та шляхи їх вирішення: Науково-технічний збірник. №87. С.172–178.
Cherchata, A., Popovychenko, I., Andrusiv, U., Gryn, V., Shevchenko, N., & Shkuropatskyi, O. (2022). Innovations in Logistics Management as a Direction for Improving the Logistics Activities of Enterprises. Management Systems in Production Engineering, 30(1), 9-17.
Andrusiv U.Y., Cherchata А. О. (2018). Reengineering of business-processes of enterprise as an instrument of their improvement and development. Problems of modern science: Collection of scientific articles. Fadette editions, Namur, Belgium, 59-63 p.
Денисенко М.П., Левковець П.Р., Михайлова Л.І. (2010). Організація та проектування логістичних систем: підручник / за ред. проф. М.П. Денисенка, проф. П.Р. Лековця, проф. Л.І. Михайлової. К.: Цент учбової літератури. 336 с.
Бойчук Н.Я. (2016). Оптимізація управління бізнес-процесами на підприємствах України. Збірник наукових праць Національного технічного університету України Випуск 17. С. 173-180.
Оптимізація бізнес-процесу для глобальної конкуренції [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://www.managment.com.ua/cm/cm036.html
Andrusiv, U. Y., Mazur, I. M., & Kinash, I. P. (2016). Systematic approach to the formation of management mechanism of construction enterprises innovation activity. Economic Processes Management: International Scientific E-Journal , 4, Retrieved from: http://epm.fem.sumdu.edu.ua/download/2016_4/epm2016_4_2.pdf
Гвоздь М.Я., Мицько В.І.(2014). Проблеми та переваги використання процесного підходу до управління машинобудівними підприємствами. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Логістика. № 811. С. 56–62.
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. (2003) Теоретичні та прикладні засади менеджменту: Навчальний посібник. 2-е вид. доп. І перероб. Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, “Інтелект-Захід”,. С. 352.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.