УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2409-0948-2022-2(26)-79-88Ключові слова:
управління, управління ризиками, ризик зовнішньоекономічної діяльності, механізм управління ризиками, система управління ризикамиАнотація
В умовах військового часу загострюється проблема управління ризиками підприємства. Системи управління ризиками, які застосовувались субʼєктами господарювання у мирний час, виявились недієвими в умовах війни. Вони неспроможні унеможливити значні економічні втрати в процесі здійснення компаніями зовнішньоекономічної діяльності. Вирішення цих завдань можна розглядати через призму аналізу алгоритму управління ризиками компанії.
Мета – розробити дієву систему управління зовнішньоекономічними ризиками в умовах військового часу. Для досягнення поставленої мети у статті використано загальні та спеціальні методи дослідження, зокрема: загальнонаукові та спеціальні методи дослідження – для забезпечення досягнення мети, абстрактно-логічний та діалектичний методи аналізу – для обґрунтування теоретичних положень та висновків.
Актуальність матеріалу статті обумовлена тим, що традиційні підходи до управління ризиками необхідно переглянути та удосконалити. Війна завдала проблем учасникам зовнішньоекономічної діяльності. Імпортери та експортери не можуть вчасно або в повному обсязі виконувати свої зобовʼязання, тому необхідно впровадити зміни в систему управління ризиками зовнішньоекономічної діяльності.
Розроблено алгоритм управління ризиками. Запропоновано таку послідовність дій: виявлення ризику; ідентифікація ризику; оцінка ступеня впливу ризику на підприємство; визначення методів та інструментів управління ризиком; усунення ризику або зниження рівня його впливу; моніторинг та контроль. Це дозволить вирішити проблеми, які виникають у мінливому зовнішньому та внутрішньому середовищах, спростити процедуру прийняття рішень щодо ризиків, знизити витрати на управління ними.
Встановлено, що ризики мають подвійний вплив на зовнішньоекономічну діяльність. З одного боку - створюють бар’єри у функціонуванні, з іншого – стимулюють пошук нових рішень, ідей. Запропоновано зміни в системі управління ризиками, які забезпечать вищий рівень конкурентоспроможності підприємства.
Удосконалена система управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності підприємства сприятиме зменшенню збитків.
Посилання
Вітлінський В. В., Верченко П. І. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком : навч. посіб. К., 2000. 292 с.
Дергачова В. В., Рудніцька Ю. В. Управління ризиками зовнішньоекономічної діяльності. Економічна думка. 2020. URL : 10.32702/2306-6806.2020.12.15
Дoнець Л. І. Екoнoмічні ризики тa метoди їх вимірювання : нaвч. посіб. К. : Центр нaвчaльнoї літерaтури, 2006. 312 с.
Кравченко М. О., Бояринов К. О., Копішинська К. О. Управління ризиками : навч. посіб. Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. 432 с.
Леонова В. В. Ризик у зовнішньоекономічній діяльності України у процесах інтегрування. Ризикологія в економіці та підприємництві : збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. К. : КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. 453 с.
Румʼянцев А. П., Румʼянцева Н. С. Зовнішньоекономічна діяльність : навч. посіб. К. : Центр навчальної літератури, 2004. 377 с.
Старостіна А. О., Кравченко В. А. Ризик-менеджмент: теорія і практика : навч. посіб. К. : ІВЦ Видавництво «Політехніка», 2004. 200 с.
Тюріна Н. М. Карвацка Н. С. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства : навч. посіб. К. : «Центр учбової літератури», 2013. 355 c.
Шклярук С. Г. Управління фінансовими ризиками : навч. посіб. Київ : ДП «Вид. дім «Персонал», 2019. 494 с.
Zelinska, H., Andrusiv, U., Galtsova, O., & Dmytrechenko, M. (2021). Management of social risks and their impact on the spheres of human life in the conditions of sustainable development of Ukraine. Problemy Ekorozwoju, 16(2). 116-124. doi:10.35784/pe.2021.2.12
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative CommonsCC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/), яка дозволяє іншим редагувати, вносити зміни і брати за основу для своїх творів цей твір некомерційним чином, поки автори похідних творів вказують авторів як авторів оригіналу і ліцензують свої твори на тих самих умовах;
- Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо не ексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі;
- Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.