ЗМІНИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ НА ШЛЯХУ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Автор(и)

  • Іванна Богданівна Запухляк Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Леся Степанівна Вербовська Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Назарій Ігорович Маланюк Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Марина Олександрівна Бойко Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-2(28)-96-107

Ключові слова:

сталий розвиток, зміни, освіта для сталого розвитку, заклад вищої освіти.

Анотація

У статті доведено, що заклади вищої освіти мають бути повноцінним суб’єктом реалізації концепції та цілей сталого розвитку, а не просто закладом для освіти про сталий розвиток. Обґрунтовано, що впродовж останніх років спостерігається збільшення ролі освіти у реалізації цілей сталого розвитку, по-перше, з позиції трансформації задля забезпечення якісної освіти; по-друге, для забезпечення наукової складової реалізації цілей сталого розвитку; по-третє, для формування середовища задля поширення знань та практик про сталий розвиток; по-четверте, для забезпечення переходу учасників освітніх і наукових процесів від носіїв ідей і принципів сталого розвитку до суб’єктів реалізації сталого розвитку у суспільстві, економіці, культурі, природі. Доведено необхідність узгодження особистих та професійних цілей студентів і викладачів з екологічною сталістю, соціальною рівністю та економічною ефективністю.

Досліджено підходи до розуміння поняття «освіта для сталого розвитку», що дозволило визначити освіту як один із найвагоміших інструментів для досягнення сталого розвитку через формування нового способу мислення та розуміння глибоких зв’язків між

 

економікою, енергетикою, навколишнім середовищем і соціальним благополуччям; та через формування відповідальності та громадянської активності у реалізації сталого розвитку. Розглянуто риси «освіти для сталого розвитку», принципи та сфери впливу, що дозволило окреслити роль вищої освіти у реалізації сталого розвитку та визначити зміни у вищій освіті задля досягнення цілей сталого розвитку.

Виокремлено складові закладів вищої освіти, які безпосередньо через якість випускників, комерціалізацію наукових досліджень, формування культурного діалогу, зменшення вуглецевого сліду університету, ведення енергоощадного господарства закладу освіти та налагодження співпраці впливають на економічне зростання регіону і країни, покращують бізнес і соціум, попереджають зміни клімату, сприяють встановленню сталого життя суспільства та сталого територіального розвитку.

Доведено, що розвиток закладів вищої освіти, особливо технічного профілю, має гармоніювати і забезпечувати взаємозв’язки між галузевими економіками, енергетикою, навколишнім середовищем і соціальним добробутом задля сталого розвитку.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-31

Як цитувати

Запухляк, І. Б., Вербовська, Л. С., Маланюк, Н. І., & Бойко, М. О. (2023). ЗМІНИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ НА ШЛЯХУ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ. Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (серія «Економіка та управління в нафтовій і газовій промисловості», (2(28), 96–107. https://doi.org/10.31471/2409-0948-2023-2(28)-96-107